Endüstri Casusluğu ve Kurumsal Güvenlik

Bilgi Çağı… Günümüzde şirketleri, devletleri ve insanları diğerlerinden ayıran en önemli faktör, bildikleridir. Eğer güçlü olmak istiyorsanız, itibar edilmek ve size değer verilmesini istiyorsanız, rakiplerinize fark atmanın en etkili yolu bilgiden geçiyor.

İş dünyasında artık çevrimiçi sisteme bağlı olmadan işlerin yürütülemediği bir çağda yaşıyoruz. Sipariş yönetiminden malzeme tedarikine, üretim planlamasından siparişlerin teslimatına kadar geçen tüm süreçler bilişim sistemleri üzerinden yapılmaktadır. Şirketler ulaşılabilirliği ve verimliliği artırmak adına çalışanlarının akıllı telefonlarına şirket bilgilerine erişim imkanı vermekte ve bu sayede ciddi anlamda hız kazanmaktadırlar.

Ancak bu durum bilgi güvenliği adına aynı zamanda çok büyük riskler de oluşturmaktadır. Büyük kurumsal şirketler durumun farkına varmış ve kendi organizasyonlarında “Global Cyber Security” gibi bölümler kurarak Bilgi Güvenliği konusunda sürekli çalışanlarını eğitmekte, bilişim güvenlik altyapısına da önemli ölçüde yatırım yapmaktadırlar. Peki bu önlemler yeterli mi? Herkes risklerin farkında mı?

Elektronik dinleme cihazları, çalışanların e-postalarına izinsiz erişim, telefon gibi elektronik araçların ve şirket verilerinin depolandığı teknolojinin kontrolünün şifre kırma yöntemleri kullanılarak ele geçirilmesi gibi yöntemler günümüz bilgi hırsızlığına kitapta değinilen örneklerden sadece birkaçı.

Bunun yanı sıra mevcut çalışanlardan ve özellikle belirli bir alanda uzmanlaşmış kişilerden genelde para karşılığında bilgi satın alınması,  ziyaretler sırasında yeterli önlemlerin alınmaması nedeniyle bilgi toplanması ve yabancı öğrenci ve stajyerlerin özellikle üniversite ve şirketlerin araştırma ve geliştirme departmanlarında ücretsiz çalışma tekliflerinde bulunması ile şirketin içine sızması gibi vakalara günümüz endüstri casusluğunda sıkça rastlanmakta, ancak buna maruz kalan şirketlerin çoğu bilgilerinin dışarıya sızdırıldığının farkına dahi varmamaktadır.

Endüstri Casusluğu riskine karşı alınacak önlemler ve kurumsal güvenlik yapılanmasının nasıl olması gerektiği konusunda danışmanlık hizmeti almak üzere bizimle temasa geçebilirsiniz.